08 o mozartovi

W. A. Mozart v kostce

Život Wolfganga Amadea Mozarta

Wolfgang Amadeus Mozart je jedním z nejvýznamnějších hudebních skladatelů všech dob, jehož genialita se projevila již v útlém věku. Narodil se 27. ledna 1756 v Salcburku do hudebně založené rodiny. Jeho otec Leopold Mozart, významný hudebník a pedagog, velmi brzy rozpoznal chlapcův výjimečný talent a s velkým zaujetím se věnoval jeho vzdělávání. Wolfgang již od pěti let skládal hudbu a brzy začal se svou sestrou Nannerl vystupovat před evropskou aristokracií. Během cest se setkal s mnoha vlivnými osobnostmi včetně císařovny Marie Terezie, krále Ludvíka XV. či papeže Klimenta XIV. Mozart složil svou první operu na objednávku ve dvanácti letech. Během několika roků života „zázračného dítěte“ na cestách předčasně dospěl v originální osobnost schopnou již v raném mládí „určovat trendy“. Jeho hudební zralost a věčná touha po inovaci šla však vždy ruku v ruce s lehkostí a hravostí. A právě takový byl i on sám. Skládání, muzicírování, prožívání života s vtipem a naplno zajímalo Mozarta více než život ve službách mocných. Zemřel ve Vídni 5. prosince 1791, krátce po premiéře své opery Kouzelná flétna, ve věku pouhých 35 let.

Dílo Wolfganga Amadea Mozarta

Když bylo Mozartovi dvacet, usadil se ve Vídni, tehdejším centru světového hudebního dění. Zde se snažil prosadit jako skladatel na „volné noze“, což bylo v té době neobvyklé. Snad i proto byl velmi produktivní, tvořil opery, symfonie, koncerty i komorní hudbu. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří opery Figarova svatba (1786), která kritizuje šlechtu a oslavuje lidskost, Don Giovanni (1787), dramatický příběh o morálce a pomstě či Kouzelná flétna (1791), pohádková opera-singspiel plná symboliky a zázračných momentů. Z Mozartova symfonického díla vyniká Symfonie č. 40 g moll, známá svým energickým rytmem a temnými tóny či Symfonie č. 41 C dur „Jupiter”, která představuje svým propracováním vrchol jeho symfonické tvorby.

Mozart složil také řadu instrumentálních koncertů, které se dodnes hrají po celém světě, protože v nich sólisté mohou předvést nejen dokonalou virtuozitu, ale především svou hudebnost. Při prvních provedeních klavírních koncertů exceloval jako klavírista sám Mozart. Klavírní koncert č. 21 C dur či Klavírní koncert č. 23 A dur patří mezi jeho nejhranější díla.Poslední Mozartovou skladbou je jeho nedokončené Requiem, které je považováno za jedno z nejhlubších a nejdojemnějších děl klasické hudby. V závěru naší expozice tak necháváme vyznít zážitek z poslechu části Lacrimosa z tohoto neuvěřitelného díla.