Mozart recepce

Mozart a Praha

Proč Mozartovo muzeum v Praze? 

Jednoduše protože, Wolfgang Amadeus Mozart a Praha k sobě neodmyslitelně patří. Pražané Mozarta milovali a on se zde vždy cítil dobře. Pro Prahu složil jednu z nejslavnějších oper v dějinách hudby, skutečnou „operu oper“, mistrovské dílo Don Giovanni

Jaký byl Mozartův vztah k Praze?

Mozart měl k Praze a Pražanům zcela mimořádný vztah. Prahu navštívil celkem pětkrát. Poprvé to bylo v lednu 1787, kdy zde osobně dirigoval jedno z provedení své opery Figarova svatba. Přestože diváci ve Vídni tuto operu neocenili, Pražané byli nadšení. Melodie z Figara si zpívala a pískala celá Praha, na což Mozart údajně reagoval dnes již legendární větou „Moji Pražané mi rozumějí“. Při této návštěvě Prahy Mozart uvedl také premiéru své nové Symfonie D dur, která je od té doby zvaná Pražská.

Na základě těchto úspěchů přijal Mozart zakázku na nové dílo pro Prahu, kterým se stala slavná opera Don Giovanni. Premiéra se konala 29. října 1787 v Nosticově, dnes Stavovském divadle za řízení samotného Mozarta a byla dalším obrovským úspěchem. 

Mozartův vztah s Prahou pokračoval i později. V roce 1791 složil na objednávku českých stavů operu La clemenza di Tito, která byla napsána pro příležitost korunovace císaře Leopolda II. českým králem.

Praha nebyla pro Mozarta jen místem profesionálních úspěchů, ale také místem osobního potěšení a inspirace. Jeho blízkými přáteli byli manželé, skladatel František Xaver Dušek a jeho choť, pěvkyně Josefína Dušková, které navštěvoval v jejich vile na Bertramce – kdysi usedlosti za Prahou, dnes součástí pražské čtvrti Smíchov.

Film Amadeus neboli Mozart a Salieri

Město Praha je významně spojeno i s novodobou recepcí Mozarta díky natáčení neznámějšího mozartovského filmu, kterým je  Amadeus Miloše Formana. Film vznikl před 40 lety a z velké míry se natáčel v Praze (i když Praha zobrazovala Vídeň). Je s podivem, že se v době komunismu podařilo zrealizovat v tehdejším Československu natáčení amerického velkofilmu, navíc s českým režisérem, který z Československa emigroval. Film získal 8 oscarů, herec F. Murray Abraham získal oscara za roli Mozartova rivala, italského skladatele Antonia Salieriho. 

Ačkoli populární mýtus, umocněný filmem (vycházejícím z divadelní hry Petera Shaffera) tvrdí, že mezi Mozartem a Salierim panovala rivalita plná zášti, historické záznamy tento obraz spíše vyvracejí. Salieri byl uznávaným skladatelem na vídeňském dvoře, a i když mezi nimi existovala jistá profesionální soutěživost, objevují se také důkazy o jejich vzájemném respektu. Salieri Mozartova díla oceňoval a pomáhal s jejich uváděním. Po Mozartově smrti dokonce Salieri učil jeho syna Franze Xavera.

Mozart a Praha dnes

V Praze je zachováno mnoho budov tvořící tehdejší podobu města a Praha je také jediným městem, kde je dodnes možné navštívit autentické divadlo z dob Mozartova působení. I proto zde stále můžeme vnímat Mozartova ducha a procházet se ulicemi vyhlížejícími stejně, jako když po nich chodil sám geniální skladatel.  

A právě v těchto místech se nachází naše muzeum, hned vedle kostela svatého Mikuláše na Malé Straně, kde uctili Pražané Mozarta týden po jeho smrti velkolepou pamětní tryznou. 

I my uctíváme a milujeme Mozarta. Přijďte k nám prožít si jeho příběh!